Kultuuripäevade kava

eu0kaavm.t1v

Foto: Küllikki Pert

Reedel, 15.04.16 kell 19.00 Hendrik Toompere monoetendus „Soolo“ (eesti keeles)
Groteskielemente sisaldav irooniline draama, mille peategelaseks on üliinimese kompleksiga püstirikas kollektsionäär. Ta jumaldab maalikunsti, ostes oksjonitelt kokku maailma maalikunsti pärle. Koguja on leidnud originaalse viisi, kuidas samastuda vanade meistritega ja kuidas teisaldada nende geniaalsust. Kuulsate kunstnike maale kulinaarselt töödeldes ja süües usub ta, et sel viisil omastab ta “kõik kunstiteostes peituvad vitamiinid”, s.o loojate vaimse ja füüsilise energia. Kirjutanud Ervin Õunapuu, lavastanud Toompere ise. Etendunud peale Eesti ka mujal Euroopas, Jerevanis, New Yorgis.

Laupäeval, 16.04.16:

Koff

Foto: Alar Madisson

11.00 lastekirjanik Indrek Koff kohtub Berliini Eesti Kooli õpilastega (Familienzentrum Mehringdamm, Mehring-damm 114, 10965 Berliin)
Ilmselt tutvustan ennekõike kaht uuemat raamatut „Koju” ja „Kirju koer”, aga arvatavasti on mul selleks ajaks ilmunud ka juba uus, mille pealkirjaks „Ilusti” see tuleb pildiraamat sellest, mida lapsed teevad, kui nad üksi kodus on, ja kuidas inimesed võivad asjadest erinevalt aru saada. Või ka sellest, et head kavatsused on tähtsamad kui see, mis lõpuks välja tuleb.“

 

14.00 kogunemine ACUDkunsthausis

15.00 Martin Ehala tutvustab Suur-Eesti veebirakendust „Minu inimesed“
Sada aastat pärast Eesti iseseisvumist on eestlased rohkemMail-Anhang2 mööda maailma laiali pillutatud kui kunagi varem. Igaüks toimetab oma kitsas ringis kodumaal või kaugemal, kuid väljaspool neid võrgustikke on eestlastevaheline suhtlus ja vastastikune toetus visa tekkima. Suur-Eesti identiteedi arenguks on vaja suhtlusvõrgustiku laadset veebirakendust. Septembrist 2015 on veebirakenduse rajamiseks tööd teinud algatusrühm. Ettekanne tutvustab, mis selle aja jooksul on jõutud teha ja millised on eesseisvad ülesanded.

Martin Ehala on keeleteadlane, Tartu Ülikooli emakeele-õpetuse professor. Ta on üleilmse Eesti veebi Minu Inimesed algatusrühma juht.

15.30 Jan Kaus, Indrek Koff, Raido Mürk tutvustavad oma üllitist „Asjaõigusest“
Raido Mürk on üks ütlemata tagasihoidlik eesti mees. Ta keeldub kokku saamast ja ilmutab Mail-Anhang-1ennast võõrale ainult elektrooniliste kanalite kaudu. Ta on mees, kes väljub oma endises kolhoosi-keskuses asuvast korterist vaid talviti. Mees, kes vihkab suve, päikest, rahvarohkeid kohti. Mees, kes rannas käib vaid talisupluse pärast. Mees, kelle kümnevõistluse isiklik rekord võiks olla 9200 punkti, kui ta ainult nõustuks pealtvaatajate Mail-Anhangees tulemuse ära vormistama. Mees, kes püüab keelega sääski… Raido Mürgi luulet PEAB rahvale tutvustama. Selle missiooni on enda õlule võtnud Jan Kaus ja Indrek Koff. Et kõik oleks selge, loevad need kaks Mürgi loomingu kõrvale ka enda parimaid tekste, mis mõjuvad niisugusel taustal epigoonlike soperdistena. See on valus, aga vajalik.

17.00 pakume kama, kartulisalatit, kohvi ja sünnipäevatorti

18.00 lühifilmid (ingliskeelsete subtiitritega!)

„Vahetus“ (Anu Aun, 2010, 15 min) on kaasaegne psühholoogiline draama kahe väga erineva taustaga naise teravast kokkupõrkest ja ootamatust taaskohtumisest, kus rivaalidest saavad kaasosalised kuritöös ja neil tuleb oma saatus üksteise kätesse usaldada. Rohkem kui 60 rahvusvahelisel fimifestivalil esinenud ja arvukaid auhindu võitnud inimlikest tunnetest jutustav lühifilm üllatab oma hea vormi ja intrigeeriva sisuga. Eesti Rahvuskultuuri Fond tunnistas “Vahetuse” kultuuriaasta parimaks debüüdiks ning Eesti Kinoliit XII Eesti Filmipäevade Aastapreemia vääriliseks.

Anu Aun asutas peale ülikooli lõpetamist 2005 koos kursusekaaslaste Priit Pääsukese ja Margo Siimoniga produktsioonifirma Luxfilm, kus ta töötab tänaseni režissööri, produtsendi, stsenaristi ja stsenaariumi toimetajana. Ta on teinud mitmeid dokumentaal- ja lühimängufilme nii režissööri, produtsendi kui stsenaristina ning toimetanud lühimängufilmide stsenaariume. Kevadel esilinastub Eestis Anu esimene täispikk mängufilm „Polaarpoiss“, mille võtted toimusid osaliselt ka Berliinis.

„Ivanipäev“ (Ivan Pavljutskov, 2014, 30 min) Eesti venelaste olukorda tematiseerivaks lühifilmiks sai režissöör inspiratsiooni iseenda kogemusest. Aasta parima Eesti lühifilmi auhinna võitnud lugu räägib kodumaal võõraks olemisest ja armastusest. Ivan ja Kadri sõidavad maale, et tähistada jaanipäeva ja kohtuda Kadri vanematega. Täiuslik suvepäev võtab aga ootamatu pöörde, kui Ivan leiab end vastuseisus Kadri lähedaste ja iseendaga. „Olles vene rahvusest režissöör Eestis, tundsin tugevat tungi rääkida lugu, mis tõi kokku minu huvi, mõtted, lummuse (ja samas ka hirmu) eesti ja vene kultuuri ja folkloori vastu. Küsisin endalt filmiideed arendades korduvalt, mis tunne on teise inimese kultuuri omaks võtta, sellega arvestada, sellest üritada aru saada.“

Ivan Pavljutskov on noor ja endale kiiresti teed rajav stsenarist-režissöör. Praegu töötab ta Eesti Rahvus-ringhäälingus režissööri assistendina. Lisaks õpetab ta lastele ja noortele filmitegemist.

„Valentin“ (Ingrid Hübscher, 2016, 16 min) Draama-komöödia minevikus petta saanud fotograaf Claudiast, kes ei taha armastusest enam midagi teada. Koos oma assistendi Kaspariga keskendub ta oma fotostuudio ülesehitamisele. Aga Valentinipäeva aegu ei ole armastusest pääsu: laulud raadios, südamekujulised küpsised ja õhupallid… Claudia töönädal võtab ootamatu pöörde, kui stuudiosse tuleb uus klient – nägus Valentin. Lühifilmis mängivad nimekad saksa filminäitlejad.

Ingrid Hübscher on Berliinis resideeruv Eesti päritolu stsenarist ja filmirežissöör. Pärast sotsioloogia ja poliitteaduste õpinguid Suurbritannias, töötas Ingrid Briti Nõukogus Tallinnas haridus- ja sotsiaalprojektide programmi juhina. Peale kolimist Berliini otsustas ta aga järgneda oma lapsepõlve unistusele ja läks õppima filmirežiid. Viimase nelja aasta jooksul on ta kirjutanud mitmeid lühimängufilmi stsenaariume ja teinud viis lühifilmi.

Pärast „Valentini“ näitamist toimub Ingridiga põgus ingliskeelne vestlus, kus ta tutvustab oma senist tööd ja tuleviku plaane.

19.30 paus

21.00 Maria Peterson ja Eva Eensaar-Tootsen kitarridega
evamaria1
Theatrumi näitlejad Maria ja Eva on tänaseks koos laulnud ja laule loonud paarkümmend aastat. Eelkõige on nende laulud inspireeritud tekstidest, mis erilisel viisil hinge puudutavad. Viisistatud on Ernst Enno, Artur Alliksaare, August Sanga, Marie Underi, Doris Kareva jt autorite luulet. Nende autorite tekstid on Maria ja Eva jaoks kandnud olulist sõnumit, mida nad oma laulude kaudu kuulajatele edasi soovivad anda. Aastate jooksul on nad astunud üles erinevates kohtades Eestis, aga ka Taanis, Soomes ja Prantsusmaal.

QY9A4641_color

Foto: Anu Hammer

22.30 Tanel Padar Blues Band
Tanel Padar on ilmselt kõige tuntum tegelane Eesti muusikamaailmas. Ta on võitnud kodumaal kõikmõeldavad auhinnad, osalenud viimase dekaadi kõikidel tähtsamatel muusikasündmustel ning kirjutanud kümnete kaupa juba praegu kullafondi kuuluvaid hitte. 2001. aastal võitis Tanel Padar Eurovisiooni lauluvõistluse. Taneli suhe bluusiga ulatub tema varasesse noorusesse. Tema karjäär algas 1999 bluusibändis Speed Free ning jätkus nelja aasta jooksul Eesti tuntuimas bluusibändis Compromise Blue. 2004 moodustas Tanel bändi nimega The Sun, mis sai lühikese aja jooksul Eesti kõige populaarsemaks ansambliks ning on seda jätkuvalt. Kuigi viimasel ajal peamiselt rokki viljelenud, on Tanel siiski pidevalt ja jätkuvalt osalenud erinevates bluusiprojektides koos Eesti parimate bluesman’idega.

Tanel Padar Blues Band sündis samuti eriprojektina aastal 2012, kuid suure publikumenu ja suurepärase bändisisese kooskõla tõttu otsustati asjaga jätkata püsiva bändi vormis. Bändi liikmed on eranditult tuntud tegijad Eesti bluusimaastikul: Tanel Padar – laul, Raul Ukareda – kitarr, Argo Toomel – bass, Ülo Krigul – klahvpillid, Petteri Hasa – trummid.

Täname oma toetajaid ja koostööpartnereid:

Kultuurimin_logo_estlogo_big_gradient

Layout_Logo_Danpower_GR_P1       Nordea            

  EÜSLlogo                         Emakeele Selts_ LOGO                   ACMN_logo1_SIGNATUR-1